NEZAPOMÍNÁME ! VZPOMÍNÁME ! JE NÁS VIDĚT !

09.05.2017 06:42

Jako každý rok, tak i letos si naší členové Okresní organizace KČP Olomouc vzpomínají na ukončení II. světové války v Evropě a  samozřejmě zejména v naší vlasti. Na posledních týdenních besedách podrobně rozebíráme v připravených přednáškách situaci na konci této poslední světové války, pevně věříme, že poslední. Starší členové vzpomínají, co v těch posledních dnech války zažívali, co viděli, co cítili a jaké bylo jejich štěstí, když válka skončila. Například zítra budeme rozebírat, jak to bylo ve skutečnosti s „ obsazením“ Plzně.

Náš krásný kraj, naši Olomouc osvobodila Rudá armáda. Proto se zúčastňujeme v našem okolí , ale samozřejmě i jinde, vzpomínkových akcí, na kterých chceme, ABY NÁS BYLO VIDĚT! A to -jak na akcích připomínajících utrpení našich obyvatel ve vypálených obcích-tak na vzpomínkových k osvobození obcí. Dne  22.4.2017 jsme se poklonili památce obětí v Prlově, 23.4. v Ploštině, 29.4. v Javoříčku a Zákřově. Pochopitelně jsme se zúčastnili oslav 1. Máje.

V Olomouci jsme si připomněli osvobození našeho města 8. května u památníku Rudé armády v Řepčíně, na Ústředním hřbitově, kde má téměř stovka rudoarmějců své jednotlivé hroby a ústřední památník, s povděkem jsme kvitovali, že vše bylo letos krásně opravené, bohužel na hlavních dvou vlajkových stožárech byla jen naše vlajka, vedle památníku stáli 3 vojáci s vlajkami, ta nejbližší byla USA a ta druhá však byla ruská. Proti tomuto hlasitě protestovali jedinci. Ale,… k milému překvapení nás všech Posádková hudba Olomouc zahrála nejdříve ruskou hymnu, kterou mnozí z nás si připomněli zpěvem tak, jak ji známe z dřívější doby. Náš  KČP byl jmenován při uvádění názvů spolků a osobností, kteří uctí památku , naše delegace položila u pomníku kytici .Následoval pietní akt U památníku v Čechových sadech, kde opět naše delegace položila kytici, v čele šel  náš vlajkonoš (J.Gerši) s našim praporem , zůstal do ukončení akce stát u pomníku,  velice působivé! Jsem přesvědčen, že NÁS BYLO VIDĚT a BUDE NÁS VIDĚT při mnoha dalších akcích v tomto roce.

Ing. Karel Šimek-KČP Olomouc

Fotogalerie: NEZAPOMÍNÁME ! VZPOMÍNÁME ! JE NÁS VIDĚT !