Navštívili jsme pohraničníky v Rokycanech

29.09.2017 19:29

Členové KČP z Příbramska a Berounska se zúčastnili akce přátel z Rokycan. Bývalí ochránci československých státních hranic se scházejí i ve vnitrozemí. V pátek 15. září se uskutečnil XV. sraz Pohraničníků Rokycanska, jejich rodinných příslušníků, přátel a sympatizantů. Do sálu restaurace Na střelnici v ulici Míru poblíž rokycanského náměstí jsme se sotva vešli. Tak velká byla letos účast.

Hlavní host

Mezi hosty byl i předseda Národní rady KČP Rudolf Peltan, který kromě mnoha jiných informací sdělil, že se připravuje X. národní sněm, plánovaný na polovinu příštího roku. Budou mu předcházet v prvním čtvrtletí výroční sněmy okresní a v dubnu krajské. Pozornost věnoval i znepokojivým událostem z posledního období, zejména odsoudil vstřícnost některých vysokých českých politiků vůči požadavkům sudetských Němců. K tomuto tématu diskutovalo ještě několik dalších účastníků. Hovořilo se však i o roli Evropské unie, přílivu migrantů, blížících se parlamentních volbách, publikacích vydávaných národní radou i nedostatečnému vlivu na mladou generaci.

A co Středočeši

Z hostů ze Středočeského kraje vystoupili Václav Hošek a Vítězslav Srp z Berounska a Miroslav Maršálek z Příbramska. Předali pozdravy přátel, pohovořili o možnostech spolupráce a koordinace akcí, včetně voleb a dotkli se i otázek propagace naší práce na veřejnosti a mezi mládeží.

K dokumentaci naší účasti i plánování další spolupráce přispěla členka příbramské delegace Marie Maršálková z Jinec.

Doprovodný program

Po skončení oficiální části programu si mnozí přítomní zazpívali při harmonice vlastenecké písně, mezi nimiž nechyběla ani ta odehrávající se Na staré Mohelně. Přitom bylo možné si prohlédnout výstavku odznaků, alba vojenských a dalších výložek s hodnostním označením a sbírku uniforem. Organizátoři vystavili i panely s fotografiemi z nejvýznamnějších hraničářských akcí a nechali kolovat fotoalba z činnosti Klubu českého pohraničí ve Středočeském kraji, které jsme zapůjčili. Děkujeme hlavnímu organizátorovi Miroslavu Říhovi i jeho spolupracovníkům za vřelé přijetí.

Miroslav MARŠÁLEK, host

Fotogalerie: Navštívili jsme pohraničníky v Rokycanech