Návštěva KČP Sušice

05.02.2008 07:26

Návštěva členů KČP nejen z kraje Vysočina u přátel v jihočeské Sušici byla jak příležitostí k prospěšné výměně zkušeností z činnosti obou subjektů (na snímku přítel Macoun), tak i k prohlídce a seznámení se s historií města.

Jeho současné vedení jistě právem připomíná osvobození americkou armádou 6. května 1945, ale (jistě nedopatřením), pomíjí události z pohraničních šumavských hvozdů po druhé světové válce. Ta sama o sobě přinesla nejen boje na území čtyřiceti států světa i ve všech oceánech a škody za čtyři biliony dolarů, ale s nimi také desítky milionů zmařených životů. Konec zbytečných ztrát však nepřineslo ani ukončení největšího světového vražedného konfliktu závěru první poloviny minulého století.

Uvědomovali si to i účastníci sušického setkání členů KČP. Proto v jeho programu nechyběla ani připomínka střetu ochránců státní hranice, příslušníků Pohraniční stráže Jaroslava Hodbodě a Jaroslava Jasana, ze dne 23. srpna 1950. V ten den zahraniční agenti, narušitelé československé státní hranice, bez varování zahájili střelbu na dvoučlennou pohraniční hlídku. Sedmi kulkami vážně zranili Jaroslava Jasana a zabili jeho přítele a velitele Jaroslava Hodbodě.

Květiny u Hodboďova památníku v pohraničních lesích Šumavy pak dokazují, že – i po téměř šedesáti letech od zákeřného přepadení dvoučlenné hlídky – stále žijí lidé, kteří nezapomínají na obětavou službu členů Pohraniční stráže.

Fotogalerie: Návštěva KČP Sušice