Memoriál gen.por. Mikuláše Končického

23.03.2016 10:53

V sobotu 19. 3. 2016 byl zcela normální den pro většinu lidí. Ne však pro skupinku asi 30 lidí, kteří se sešli před budovou nádraží na Ostravici. V tento den byl odstartován nultý ročník Memoriálu gen.por. Mikuláše Končického, který do svých 86. let, každý měsíc vystoupal na jeho oblíbenou beskydskou Lysou horu. Výstup byl započat československou státní hymnou. Po krátkém proslovu byl, předám certifikát Čestného předsedy Československé obce legionářské jednoty Ostrava 1 dceři gen.por. Končického paní Dr. Rovanové. Plná dojetí a se slzami v očích poděkovala všem přítomným, kteří takto vzdali holt jejímu otci, válečnému hrdinovi.

Po úvodních ceremoniích se skupina vydala na pochod z Ostravice na Lysou horu.  Bok po boku šli členové ČsOL, ČSBS, Klubu českého pohraničí, z. s. Václava Soukupa Ostrava, Aktivní zálohy, Vězeňské služby, důstojníků v záloze, vojenských veteránů, ale i běžných turistů. Cesta byla velmi úmorná, neboť byla vybrána ta nejnamáhavější trasa, která navíc byla více jak z poloviny zledovatělá. Po zdolání zasněženého vrcholu čekal na účastníky memoriálu překrásný slunečný výhled do okolí. V loňském roce 2015 byla na vrcholu hory obnovená Bezručova chata, která vyhořela 11. 3. 1978. V této  horské chatě nás čekala příjemná atmosféra, občerstvení a živá hudba. Po dohodě s majitelem horské chaty panem Ivošem Sklenářem nastal zlatý hřeb dne. Bylo nám umožněno připevnit na čestné místo zarámovanou fotografii gen.por. Končického s textem.

Letos se konal nultý ročník. Účastníci se rozhodli, že jako vzpomínku na Čestného občana města Ostravy, válečného hrdinu, předsedu In memoriam gen.por. Končického, budeme pořádat každoročně Memoriál formou závodu. Bude se jednat o trojboj, který se bude skládat z jeho oblíbených činností – plavání, střelba a výstup na Lysou horu. Tímto nechceme dopustit, aby se naplnilo – sešel z očí, sešel z mysli.

Fotogalerie: Memoriál gen.por. Mikuláše Končického

1 | 2 | 3 | 4 >>