Medaile KČP padlému pohraničníkovi

20.11.2014 20:06

Mělník – „Jsme tady proto, že jsme nezapomněli a nezapomeneme na ty, kteří za náš klid a suverenitu zaplatili tu nejvyšší daň – svým životem. Sešla se nás tu skupina lidí, kteří patříme k té časti společnosti a národa, jež stále ještě správně označuje vraha vrahem a pohraničníka ochránce státní hranice suverénního státu.“ Tato slova pronesl v sobotu 15. listopadu 2014 předseda Okresní rady KČP Mělník Jiří Klepetko u hrobu Jaroslava Hodbodě, sloužícího v roce 1950 u pohraničního útvaru SNB Nové Zhůří. Ten byl společně se svým kamarádem napaden ze zálohy. Zatímco jeho těžce zraněného druha se podařilo lékařům zachránit, dvacetiletý Jára na následky střelného poranění 23. srpna 1950 zemřel.

V listopadu 2014 by se dožil 85 let. U této příležitosti se uskutečnila vzpomínková akce u jeho hrobu na mělnickém hřbitově. Několik desítek lidí přišlo, aby uctili památku zavražděného pohraničníka. Kytice k pomníku položili zástupci Národní rady a okresní rady KČP Mělník. Rudé květy za Středočeskou krajskou radu položili předseda Jiří Pokorný a Miroslav Maršálek.

Národní rada KČP udělila Jaroslavu Hodboďovi medaili KČP 1. stupně. Z rukou místopředsedy NR Miloslava Wasserbauera ji převzala švagrová Anna Hodboďová, doprovázená početnou skupinou dalších příbuzných. Jim také patří poděkování, že uchovávají Jaroslavovu památku. Závěr setkání provedl 1. místopředseda NR KČP Milan Richter. Po celou dobu stáli u hrobu četnou stráž společně s Ladislavem Nekvapilem středočeští hraničáři.

TEXT a FOTO: Miroslav MARŠÁLEK, člen NR KČP

Fotogalerie: Medaile KČP padlému pohraničníkovi