MDŽ ve Volarech

12.03.2014 06:16

Letošním oslavám našich žen, u příležitosti jejich nekonečného boje za rovnoprávné postavení ve společnosti s námi muži – Mezinárodního dne žen, předcházely námluvy s ostatními místními spolky s cílem společně uspořádat důstojné posezení žen na jejich počest. A nejen posezení, ale i zazpívání a zatančení. Nepředpokládali jsme sice, že se budou nabídky na spolupráci s námi hrnout, ale s ohledem na to, že v našem městě působí více jak dvě desítky společenství, stran a spolků jsme byli optimisty. Nakonec se s naším Klubem naladili na stejnou notu místní komunisté a především Český svaz žen – a to i přes odpor některých jejich členek, kterým vadila spoluúčast jak komunistů, tak i pohraničníků. Převládl rozum a tato první společná akce nakonec slavila úspěch.

Stačila dvě posezení „organizačního výboru” (za ČSŽ předsedkyně Marie Pešková a Miluška Zídková, za KČP a ZO KSČM předsedové František Zach a Tibor Boroš) a byla akce připravena. Usnadněním bylo především to, že ženy po svých loňských oslavách zamluvily kapelu i místo konání – hotel Chata. A tak se upřesňovaly jen záležitosti technické – návrh a vyhotovení pozvánek a plakátů, jejich vytisknutí a distribuce, zajištění květin a přípitku, vlastní příprava sálu a pochopitelně finanční zajištění akce. S naprostou samozřejmostí byl přijat návrh na třetinovou participaci – a to i přes původní námitky žen, že počet jejich členek a tím i účastnic posezení je největší. Posledním bodem dohovoru bylo to, že se sejdeme již kolem 18-té hodiny, abychom společně s majiteli hotelu doladili uspořádání sálu, ale i zajištění manipulačního prostoru pro servírování donesených domácích labužnických výtvorů.

A tak v sobotu večer jsme s trochou nervozity očekávaly naše oslavenkyně. Pracovní tým pohraničníků, komunistů i žen rozděloval na každý stůl, ke každé židli, kytičku v květináči, děti z mateřské školky Volary a ze základní školy ve Stožci poslali nádherná, vlastnoručně vyrobená přáníčka a Miluška Zídková navíc každé ženě přidala milé přáníčko ke svátku žen. Též domácí dobrůtky – ať již „slané” či „sladké” byly rozděleny na každý stůl. Mezitím přijela velice oblíbená kapela – Marnotratníci a než připravily aparaturu a hudební nástroje, začal se sál hotelu Chata zaplňovat dámami, maminkami, babičkami – zkrátka ženami. Připraveno bylo kolem sedmdesáti míst – a bylo plno!

Kapela navnadila přítomné písničkami ze svého bohatého repertoáru a poté došlo na jediné oficiality – Tibor Boroš všechny upřímně přivítal a popřál dobré pobavení, zazpívání i zatančení. Maruška Pešková zarecitovala básničku a František Zach přednesl přípitek. A pak si všichni přiťukli, popřáli si navzájem pevné zdravíčko, lásku, pohodu a životní spokojenost.

Zásluhou perfektní kapely následoval krásný večer za nádherného zpěvu prakticky všech žen, což si pochvalovali i Marnotratníci. Ženy dokázaly, proč si jich musíme vážit a ctít, dokázaly svou výjimečnost, laskavost a bezprostřednost.

Po dvaadvacáté hodině některé ženy s lítostí odcházely, ale bylo to z důvodů rodinných povinností. Ty nejzdatnější ze všech žen, odcházeli, když hodiny na místní kostelní věži odbíjeli třetí hodinu noční /nebo/ ranní, unavené, ale šťastné a spokojené z nádherného večera. A samozřejmě si slíbily – Příští rok MDŽ zas!

A tak nezbývá než poděkovat všem, kteří se na akci podíleli – majitelům hotelu manželům Spoustovým za profesionální služby, organizátorům za přípravu, mimořádný dík patří perfektní kapele Marnotratníci, upřímný dík dětem z MŠ Volary a ZŠ Stožec za nádherná vlastnoručně vyrobená přání ženám. Ten největší dík však náleží všem ženám, které se přišly pobavit a společně oslavit svůj svátek. A ty co nepřišly? Ty mohou jen litovat a zároveň se těšit na příští rok, protože společné oslavy MDŽ určitě budou!

Marie Pešková, ČSŽ
František Zach, KČP