15.05.2017 07:45

Členové KČP okresu Trutnov si připomněli 72. výročí osvobození ČR Rudou armádou u Památníku osvobození v Malých Svatoňovicích – Odolově již 6.května. Letošní pietní akt byl zahájen zpívanou českou hymnou v podání zpěvačky Gabriely Němcové. Ruskou hymnu zazpívala Oksana Evsinovová. Sekce ochránců státních hranic z Úpice a KČP z Trutnova položili květiny u Památníku, který připomíná příjezd vojsk Rudé armády dne 9. května 1945 a zahájil tím osvobození této části Podkrkonoší od zbytků německých vojsk. Společně s nimi zde položili květiny a věnce členové dalších KČP z okresů Náchod, Jičín a Rychnov nad Kněžnou. Byla přítomná i delegace KČP Lomnice nad Popelkou se svým praporem.

Hlavní projev přednesl poslanec Parlamentu ČR JUDr. Zdeněk Ondráček.  Vzácným hostem, který se pietního aktu zúčastnil byl místopředseda ÚVV KSČM Petr Šimůnek, který rovněž krátce vystoupil se svou zdravicí.  Dále zde vystoupili se svými zdravicemi zástupci delegací sousedních KČP a okresních organizací KSČM. Jako již tradičně přijela položit věnec poslankyně PČR Soňa Marková a rovněž ona krátce pozdravila asi 200 přítomných.

Přítomné pozdravil starosta obce Malé Svatoňovice Vladimír Provazník a starosta Rtyně v Podkrkonoší Zdeněk Springer. Na závěr bylo připraveno vystoupení Oksany a SergejeEvsinovových, kteří svým zpěvem upoutali všechny účastníky sobotního dopoledne v Odolově.

Delegace  KČP, sekce ochránců státních hranic z Úpicka se 9. května zúčastnila Slavnostního shromáždění k 72. výročí osvobození ČR Rudou armádou v Ruském domě kultůry v Praze. Velký sál v tomto objektu skoro nestačil pojmout množství účastníků tohoto shromáždění. Program zahájil Zdeněk Zbytek, předseda Klubu Rusko, společně ze zástupcem Ruské ambasády. Během slavnostního odpoledne vystoupila řada řečníků, kteří vyzdvihli hrdinství vojáků i civilistů v boji proti fašistickým okupantům. Mezi řečníky musím připomenout i bývalého předsedu NR KČP plk. Milana Richtera. Slavnostní odpoledne bylo završeno koncertem hudebního souboru z Ruské federace.

Jaroslav Vrba
     Foto:   Petr Hojnic

Fotogalerie: KČP Trutnov, sekce ochránců státních hranic Úpice slavil 72.výročí osvobození ČR Rudou armádou.

1 | 2 | 3 >>