KČP organizoval 15.setkání u památníku v Choustníkově Hradišti.

06.06.2017 10:44

Letos, 27. května se konal již po patnácté pietní akt u památníku obětem pochodu smrti v Choustníkově Hradišti. Pietní shromáždění k uctění památky vězňů z koncentračního tábora Gross-Rosen (Polsko), pořádal Klub českého pohraničí z Trutnova s Obecním úřadem v Choustníkově Hradišti, za významné podpory Krajského vojenského velitelství AČR v Hradci Králové. Aktivně se zapojila také  pobočka KČP, ochránců státních hranic z Úpice. Každoročně se zde schází občané, zástupci společenských i politických organizací, aby se poklonili památce lidí, kteří byli v okolních lesích zákeřně ubiti a postříleni nacistickými vojáky. V únoru 1945 se přemisťoval pěšky jeden z transportů s 9000 vězni z koncentračního tábora Gross-Rosen (Polsko) u polského městečka Rogožnica, do Josefova u Jaroměře. Odtud měl být na sklonku 2. světové války transport vězňů přepraven po železnici do koncentračního tábora ve Flosenbürgu. Na přímý rozkaz Karl Hermana Franka však pochod přes území tehdejšího protektorátu nebyl povolen a  celý transport se vracel od protektorátní hranice v Heřmanicích u Jaroměře zpět do Trutnova. V Choustníkově Hradišti, kde se transport zastavil, bylo v jeho okolí postříleno a ubito 179 zubožených a vysílených vězňů. Dnes jsou jejich ostatky uloženy ve společném hrobě pod Památníkem obětí pochodu na hřbitově v Choustníkově Hradišti. Program zahájila dechová hudba, která krásnými skladbami vítala účastníky již od 9. hodin. Úvodní slovo přednesl a dále celým aktem provázel Doc. RSDr. Jaroslav Štrit, CSc. Za hostitelskou obec pozdravil účastníky místostarosta obce Jaroslav Hloušek. K přítomným promluvil předseda NR KČP JUDr. Rudolf Peltan. Pietní shromáždění bylo zakončeno státní hymnou České republiky.

Za KČP Úpice
Jaroslav Vrba

Fotogalerie: KČP organizoval 15.setkání u památníku v Choustníkově Hradišti.