Ještě jedno ohlédnutí za 17. listopadem.

27.11.2014 08:23

Průběh letošního výročí 17. listopadu byl smutný, trapný, tendenční a podivný. Současným dominantním námětem nebyly pietní akce se vzpomínkou na povražděné studenty, kteří hrdinně vystoupili v říjnu a listopadu roku 1939 proti německým okupantům Československa. Tento vlastenecký čin a význam Mezinárodního dne studentstva s památkou popravených studentů – prvních ze stovek tisíců obětí zrůdného fašizmu v naší zemi – někteří tendenční manipulátoři s historickou pamětí odložili mimo pozornost veřejnosti. Je smutné, že 17.listopad Mezinárodní den studentstva, tak, jak byl původně v roce 1941 na zasedání delegátů Mezinárodní studentské rady v Londýně ustanoven, byl u nás po změně názvu skoro zapomenut.

Televizní reportéři  nám namísto toho servírovali průběh honu na prezidenta Zemana s požadavky na jeho abdikaci. Mezi demonstranty s červenými kartami byly vidět i malé děti na ramenou svých otců. I když se doposud nenaučily psát předváděly poslušně, jak vycvičené opičky, své transparenty a nevědomky se podílely na trapném, řízeném výplachu mozků.

Opět se potvrdilo lidové rčení, že „kdo chce psa bít, hůl si najde.“ Proč to všechno, když v přímých, demokratických, prezidentských volbách získal Miloš Zeman 54,80% s převažující většinou 2,717.405 hlasů ?

Naše hlava státu se opovážila samostatně myslet. Prezident veřejně pronést svůj odlišný názor od zadání propagandistů ze Západu. Zapochyboval o účinnosti uplatňovaných protiruských sankcí, odmítl tvrzení představitelů NATO o přímé agresi ruské armády na Ukrajině a v průběhu své úspěšné cesty do Číny si dovolil navázal hospodářské kontakty s představiteli této veliké země.

Podle „amerických jestřábů“ je taková samostatnost myšlení trestuhodná a vztyčený prst pana viceprezidenta Joe Bidena nebo výroky John McCaina svědčí o vážnosti situace. Tento vlivný americký senátor si neodpustil kritiku českého prezidenta, když mimo jiné řekl:  „Vidíme výroky českého prezidenta, které jsou velmi pozoruhodné … zdá se, že je tu jakási názorová změna a snaha vyjít s Vladimirem Putinem … .“

Nezapomněl ovšem pochválit „jako velmi temperamentní“  pražský protest s červenými kartami inscenovaný v režii americké ambasády v Praze proti Miloši Zemanovi.

Tato i jiná slova zazněla v knihovně amerického Kongresu ve Washingtonu v průběhu okázalé oslavy 17.listopadu 1989. O fašizmu a vzpouře hrdinných studentů v roce 1939 opět nic, ale zato nám TV v přímém přenosu  předvedla odhalení jistého výtvarného díla – bustu – údajně s podobou Václava Havla.

Již tradiční široký úsměv našeho pana premiéra Sobotky a nezbytný potlesk, kterým se spolu s Janem Hamáčkem přidali k ostatním  svědčil o jejich nadšení z tak „hodnotné kulturní události.“

Na první pohled ztvárněná podoba a výraz sochařského portrétu spíše naznačuje použitou metodu rekonstrukce podoby člověka neandrtálského, ale to mohl způsobit třeba jen nedokonalý, krátký kamerový záběr.

Skutečně objektivně pojatý a důstojný akt k uctění památky obětí 17. listopadu 1939 se uskutečnil pod záštitou Krajského úřadu v Olomouci a vedení Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Na Olomoucku na svého hrdinu a rodáka nezapomínají. U busty s reálným vyobrazením studenta Lékařské fakulty Karlovy univerzity Jana Opletala ze Lhoty nad Moravou u Nákla, za velmi početné účasti studentů a občanů položili květinové dary žáci a vedení školy, zástupci Krajského úřadu, představitelé vojenské posádky v Olomouci a mnoho dalších spolkových organizací.

Český svaz bojovníků za svobodu, Klub českého pohraničí a Vlastenecké sdružení antifašistů mimo to ještě navštívili hřbitov v Nákle, aby na hrob Jana Opetala položili květiny a společně si zde zazpívali tu nejkrásnější píseň skutečných vlastenců – Českou národní hymnu.

Dr. Josef Liška, Vlastenecké sdružení antifašistů Moravy a Slezska
Foto Ing. Karel Šimek, Oblastní rada KČP Olomouc

Fotogalerie: Ještě jedno ohlédnutí za 17. listopadem.