Inspirující setkání v Týnci

20.02.2018 22:11

Se zástupkyní příbramských hraničářů Marií Maršálkovou jsem se měl tu čest zúčastnit jako delegát Středočeské krajské rady KČP pJV výročního sněmu KČP Týnec nad Sázavou.

Uskutečnil v úterý 13. února a kromě 16 členů se ho zúčastnilo také 12 hostů, z nichž většina byli hraničáři z Benešova a Vlašimi. Všichni přítomní se vyslovili pro ustavení Okresní rady KČP Benešov. Bohatá diskuse byla věnována problematice současné doby a postavení KČP v ní. Největší prostor měla ale svědectví z doby války, zejména z doby, kdy fašistické Německo vystěhovalo rozsáhlé území Neveklovska a Sedlčanska. Osobní zážitky hraničářů byly velmi působivé. Stálo by za to, řadu faktů, které zazněly z úst těch nejzasvěcenějších, zveřejnit tak, aby se k nim dostala široká veřejnost. Zejména jde o příslušníky střední a mladší generace, kteří si nedokáží vůbec představit utrpení obyvatel, kteří přišli o domovy. Za srdce vzala výpověď ženy, která citovala dnešního studenta: „No a co, tak jste se přestěhovali.“

Vystěhování Neveklovska a Sedlčanska byla věnována i výstavka instalovaná v sále městského úřadu po dobu jednání hraničářů. Připomněla fakta, mapky, dokumenty i výňatky z Hraničáře i odkazy na literaturu.

Vinu na katastrofální představě současné společnosti o životě předcházejících generací mají (až na výjimky) politici, sdělovací prostředky, historici, učitelé … ale udělat něco pro zlepšení stavu bychom se měli snažit i my starší. Na někoho jiného se v tom těžko můžeme spoléhat. Co vy na to?

Miroslav Maršálek, člen Národní rady KČP
Foto: Marie Maršáková a autor