„Dušičky“ a Klub českého pohraničí

02.12.2013 06:36

Lidové zvyky založené na pohanské tradici a převzaté křesťany, ctí a dodržuje Klub českého pohraničí v Olomouci a v celém Olomouckém kraji. Tak tomu bylo i v prvním listopadovém týdnu letošního roku v Oblastní i Krajské radě KČP. Vzpomínku na zemřelé, zastřelené, zabité, padlé, umučené, popravené a zavražděné ochránce a budovatele Československých státních hranic i příslušníků národně-osvobovozacího boje, prvního i druhého odboje, jsme uctili jak v klubu, tak i na pietních místech-položením kytice se stuhou a nápisem nezapomeneme a zapálením svíčky:

• na olomouckém centrálním hřbitově u památníku osvoboditelů a   II.odboje,
  • námi zrekonstruovaném a udržovaném hrobu-památníku kpt. Josefa Koláčka ve Fakultní nemocnici Olomouc, popraveného 10.6.1942 v Kounicových kolejích v Brně,
  • na místě posledního odpočinku na hřbitově v Litovli por. PS Václava Horvátha , zavražděného při ochraně a obraně státní hranice lidově-demokratického Československa 6. Listopadu 1959. Hrob jsme upravili a plně ho máme v údržbě.

Vzpomínkový program, včetně básně, realizoval předseda KR Josef Jedlička.

Dopravu našich pěti členů zabezpečil svým vozidlem místopředseda OR KČP Olomouc Karel Branka. Z litovelského hřbitova jsme pokračovali do Savína, kde jsme navštívili rodinu Škůrkových. Medaili III.stupně in memoriam jsme předali manželce nedávno zesnulého našeho člena Ladislava Škůrky, aktivního a dlouholetého člena a předsedy sekce OSH por.Horvátha. Čest tomuto našemu příteli jsme vzdali přímo u jeho hrobu. Milé uvítání nám připravila paní Škůrková, v duchu lidové tradice „Dušiček“ nás královsky pohostila- kávou, několika druhy domácího pečiva, obloženou mísou, ovocem a pitím. Na závěr nám ukázala rodinné prostředí společně vybudované s manželem. Útulné, moderní vesnické stavení a velice bohatou a také politicky odbornou knihovnou. V přátelském rozhovoru zavzpomínala na svého manžela a přislíbila, že nám dodá některé materiály spojené s KČP, které její manžel shromažďoval. S paní Škůrkovou jsme se rozloučili s pozváním do našeho olomouckého klubu.

V tomto případě by to nebylo na místě, ale když se zamyslíme, stále někdy platí naše lidová říkanka.

DUŠIČKY VĚRNÝ
NEJSTE VŠECHNY STEJNÝ,