Dobrodružství v království Fabiána

09.06.2014 08:09

Rejkovice - Psohlavci – Plešivec 2014.

Závěr května byl ve Středních Čechách deštivý. Ti, co se kvůli obavám z počasí rozhodli nezúčastnit se v sobotu 31. května akcí v přírodě ale prohloupili. Bylo totiž nádherně.

Ten den se uskutečnila také akce Psohlavci – Plešivec 2014, inspirovaná Klubem českého pohraničí, jmenovitě Ing. Milanem Fořtíkem. Trasa vedla krásným prostředím od jineckého nádraží kolem Litavky, Vinice na Běřín a Klínek k pomníčku Partyzána, kde byla zapálena svíčka a položena kytička rudých karafiátů. Zdejší krajinou kolem Plešivce podle pověstí vládne tajemný Fabián.

Po trase pochodu probíhala soutěž pro děti. Její účastníci museli prokázat sportovní schopnosti a znalosti přírody, historie a příbramského regionu. Část otázek byla věnována osvobození Československa od fašismu, neboť právě na našem okrese došlo v té době k významným událostem.

Další část společné vycházky vedla kolem Malé skály do cíle v Rejkovicích. Zde další organizátoři připravili pro účastníky malý ohníček, opékání špekáčků, hry a vyhodnocení.

Soutěžící (od předškoláků až po 15leté slečny) byli rozděleni do dvou skupin podle věku.

Ve starších žácích obsadila 1. místo Adélka Hořejšová, v mladších, a navíc i v celkovém pořadí zvítězila Marie Švábová z Mirovic na Písecku. Všichni soutěžící obdrželi ceny, které věnovala Pionýrská skupina Jince a Kulturní středisko Jince.

Hlavním organizátorem byla Pionýrská skupina Jince (zastoupená autorem textu) a konání akce podpořila zejména při přípravě a propagaci 31. základní organizace KSČM Příbram, kterou v Jincích reprezentoval její předseda Zbyněk Bílek. Krátkou vzpomínku u pomníčku „partyzána“ zabezpečila Marie Maršálková. Organizačně se podílela na vlastní soutěži zastupitelka města Příbram za KSČM Jarmila Potůčková. Je třeba poblahopřát všem vyhodnoceným a ocenit sportovní výkon v náročném terénu i znalosti všech účastníků. Poděkování patří všem jmenovaným i nejmenovaným za velkou podporu.

Miroslav Maršálek, hlavní organizátor
Foto: autor a Marie Maršálková