Den vítězství v Národním památníku Hrabyně

09.05.2016 07:47

Oslava 71. výročí ukončení největšího válečného konfliktu v dějinách 20. století se uskutečnil v neděli 8. května 2016 v pamětní síni Národního památníku II. světové války.

Slavnostní den byl zahájen startem 37. ročníku Běhu osvobození Ostravy, který vedl z Hrabyně do Ostravy-Poruby. Startovním výstřelem honorárním konzulem Ruské federace se sídlem v Ostravě ing. Alešem Zedníkem poslal závodníky na 15 km trať.

Dne vítězství se zúčastnili představitelé armády, samospráv kraje, měst a obcí, Klub českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava a další čestní hosté.

Pietní akt v Památníku zahájil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pan Ivan Strachoň, v dalších projevech vystoupili - starostka obce Hrabyně Jordánová Zdeňka, místostarosta městského obvodu Ostrava - Poruba Petr Zábojník, honorární konzul Ruské federace se sídlem v Ostravě ing. Aleš Zedník a ředitelka Slezského zemského muzea paní Jana Horáková.

Na závěr položili k sarkofágu v Národním památníku II. světové války v Hrabyni květy i delegace MěR Klubu českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava vedená předsedou př. Janem Garou a členem př. Františkem Marešem na znamení úcty a památky padlých osvoboditelů Československa jak z řad Rudé armády, tak z řad 1. čsl. Samostatné jednotky v SSSR.

Předseda MěR Ostrava
Jan GARA