Den vítězství a KČP v Olomouci

10.05.2016 08:33

Nedovedeme si ani představit, že bychom náš státní svátek 8. května, neslavili jinak, než účastí našich členů olomouckého KČP s našim klubovým prapore v ruce. Každoročně se v Olomouci vzpomíná na třech místech spojených s osvobozením města, a to na hřbitově v Olomouci-Řepčíně, v olomouckém Ústředním hřbitově, kde u pomníku Rudé armády jsou v okolí pomníčky jednotlivých padlých rudoarmějců a poblíž památník Pilotů letců členů hanáckého aeroklubu v Olomouci, a také pomník obětí z let 1914-1918 společně s odbojem v 1939-1945,

a nakonec u Památníku osvobození v Čechových sadech.

Bohužel i v letošním roce vlála u památníků jen Česká vlajka a z úst řečníků nezaznělo slovo Rudá armáda. Spokojeni můžeme být nově s tím, že při představování členů spolků, kteří pokládají věnce, jsem slyšel „členové Klubu českého pohraničí“. V ostatním měla pieta velice kladný průběh.

Olomouc-z historie“ Památníku osvobození v Čechových sadech“ (Havlíčkova ul.).

Před 71 lety, na konci druhé světové války, právě Rudá armáda osvobodila krásnou Olomouc. A pomník osvobození vyrostl jako výraz poděkování krátce na to.

První výzvy na postavení pomníku k uctění sovětských vojáků se objevily jen několik dní po osvobození 8. května, jen co se život ve městě začal trochu vracet k „normálu“. Byla zorganizována veřejná sbírka, která vynesla přes sto tisíc korun, a vypsána architektonická soutěž, z došlých návrhů byl pro realizaci vybrán ten od Jaroslava Koláře mladšího.

Monument měl původně vyrůst na místě německého evangelického "červeného" kostela, který měl být stržen, prý jako odplata za zničení synagogy. Dokonce byli mezi kostelem a přilehlou farou v zahrádce pohřbeni čtyři rudoarmějci, kteří při osvobozování padli. K demolici však nakonec nedošlo a památník byl vystavěn při dnešní Havlíčkově ulici na okraji Čechových sadů.

Památník byl odhalen za obrovského zájmu veřejnosti během slavností 14. a 15. července 1945. Později byla do památníku vložena prsť (půda) ze stalingradského bojiště, kterou věnovalo v roce 1971 družební město Volžskij.

V současnosti si však památník nemůžeme v jeho původní podobě prohlédnout, část jeho výzdoby vzala po roce 1989 za své. Zmizela většina pískovcových plamenů na oporách sloupu a zednářské symboly, ukradené bronzové desky nahradily při obnově v roce 1995 kovové tabulky. Ty sice nejsou nijak zdobné, ale informaci podávají bezpečně: Příslušníkům Sovětské armády padlým při osvobozování Olomouc v r. 1945. Obnoveno v r. 1995.

Nikdo nebude zapomenut, nic nebude zapomenuto, my nezapomínáme!

KČP Olomouc, Ing. Karel Šimek

Fotogalerie: Den vítězství a KČP v Olomouci