Den Pohraniční stráže jsme si připomněli v Poběžovicích

11.07.2016 22:38

Šestičlenná delegace Klubu českého pohraničí z Příbramského okresu oslavila 65. výročí přijetí Zákona na ochranu státních hranic Československé republiky společně s účastníky setkání hraničářů v Poběžovicích.

V úvodu provedli slavnostní nástup v uniformách chlapi z muzea Pohraniční stáže z Rozvadova. Za národní radu Klubu českého pohraničí vystoupil předseda Středočeské krajské rady plk. Jiřího Vrzala Jiří Pokorný. Zdůraznil, že jsme se na 7. celostátním setkání chránců hranic v Nymburce přihlásili k těm, kdo se po 2. světové válce zasloužili o celistvost Československé republiky. Připomněl mimo jiné i rozsáhlé aktivity z zabránění výstavby amerického radaru či jiných základem v Brdech a vyjádřil přesvědčení, že se semkneme k boji v případě, že to bude opět potřeby. Tak jako několik dalších vystupujících odsoudil snahy Sudetoněmeckého landsmanšaftu o překrucování dějin a tendence některých představitelů české vlády a obcí jim vycházet vstříc.

Oceněni Medailemi KČP 2. a 3. stupně, plaketou Za obětavou práci pro vlast a Čestnými uznáními NR byli oceněni někteří přátelé, kteří se zasloužili o hraničářské hnutí. Byla mezi nimi i naše přítelkyně členka KČP z Horšovského Týna Eliška Janáková, která převzala medaili Za zásluhy o rozvoj KČP II. stupně.

Předseda Historicko dokumentační komise František Kovanda připomněl okolnosti přijetí Zákona o ochraně státních hranic Československé republiky, od kterého uplynulo 65 let. Po dalších diskutujících se o zpříjemnění druhé - neformální části setkání postarala Malá česká muzika.

A ti, co nebyli v loňské roce v muzeu Pohraniční stráže v Rozvadově, ti se tam podívali letos.

Miroslav MARŠÁLEK

Fotogalerie: Den Pohraniční stráže jsme si připomněli v Poběžovicích