Demonstrace KSČM proti restitucím

22.10.2012 10:58

Praha – Klárov

Hned tři malé výpravy z Příbramska se vydaly do Prahy, aby veřejně vyjádřili svůj názor k nepochopitelnému počínání vládní koalice. Byly z Příbrami, Dobříše i z Jinec a převažovali v nich členové KČP a komunisté.

U pomníku obětem 2. světové války na Klárově se v úterý 18. září sešli členové Komunistické strany Čech a Moravy a jejich příznivci, aby protestovali proti snahám protlačit Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky zákon o tvz. církevních restitucích.

Akci moderovala předsedkyně Krajského výboru KSČM Marta Semelová, přitom krátká a věcná vystoupení dalších řečníků byla prokládána písničkami Radovana Rybáka, který se doprovázel na kytaru.

Jak prohlásil předseda Ústředního výboru KSČM Vojtěch Filip, je vlastně další proces schvalování protiústavní, protože přehlasování Senátu Poslaneckou sněmovnou je přípustné pouze na jejím prvním jednání, které však již proběhlo.  Oznámil, že již témě 36 tisíc lidí podepsalo petici proti tomuto zákonu, znamenajícímu další obrovské zadlužení České republiky. Filip rovněž ubezpečil shromážděné občany, že bude usilovat o to, aby veřejné slyšení, jehož podmínkou je posbírání „pouhých“ 10 tisíc podpisů, proběhlo ještě před projednáváním zákona v PS.

Kandidát do senátu za KSČM v benešovském volebním obvodě Ivan Cinka tentokrát hovořil jako zmocněnec petičního výboru a líčil, jak denně přicházejí další a další archy. Mnozí odesílatelé ještě přidávají různá vyjádření, vyjadřující organizátorům podporu.

Jedním z vrcholů programu byla scénka, kdy Vít Šabatka v roli Mistra Jana Husa kázal o nešvarech církve jeho doby, avšak i dnes aktuální, a církevní hodnostáři, ztělesňovaní  Zdeňkem Štefkem a Jaroslavem Růžičkou se ho snažili umlčet.

Po skončení programu se delegace s balíky peticí odebrala do Poslanecké sněmovny, kde byly předány do rukou poslankyně Hany Orgoníkové. Sběr podpisů i odpor proti církevním restitucím v době kdy není na důchody ani na zdravotnictví, pokračuje dál.

Miroslav Maršálek

Fotogalerie: Demonstrace KSČM proti restitucím