Choustníkovo Hradiště 21. 5. 2016

23.05.2016 09:33

Několik stovek občanů se přišlo poklonit k Památníku obětí pochodu smrti v Choustníkově Hradišti. Choustníkovo Hradiště je obec ležící nedaleko Dvora Králové z jedné strany a blízko Kuksu ze strany druhé.

Akci pořádaly Kluby českého pohraničí ve spolupráci s ČSBS (Český svaz bojovníků za svobodu), ČsOL, obcí Choustníkovo Hradiště a dalšími. Aktu byl přítomen hejtman Královehradeckého kraje, zástupci Senátu (předseda Štěch se omluvil), PS ČR, předseda NR KČP, předseda ČSBS a další. Pietní prostor, kde delegace jednotlivých klubů a jiných spolků pokládali věnce a květiny vymezili vojáci v dobových uniformách.

O hudební doprovod k pokládání věnců a květin a závěrečnou hymnu ČR se postaral dechový soubor.

Slavnostní výzdoba byly zastoupena prapory jednotlivých klubů Českého pohraničí, mezi kterými bohužel chyběl nový prapor KČP z České Lípy, kterýžto okres měl zde skromné zastoupení dvou členů KČP. V záplavě praporů se hrdě tyčil i prapor nejaktivnějšího klubu našeho kraje z Lomnice nad Popelkou.

Mezi prvními se poklonili památce obětí předseda Národní rady KČP a předseda Krajské liberecké rady KČP. Dále poctu přišli vzdát i vojenští veteráni, s květinami přišly také děti a zástupci ze Semil.

Účastníky akce přivítal starosta Choustníkova Hradiště. Z historického pohledu nemohl mít proslov nikdo jiný než historik Doc. RSDr. Jaroslav Štrait, CSc.

Za Klub pohraničí svůj projev přednesl předseda Národní rady KČP plk. RSDR. Milan Richter, CSc.

Akce byla vhodně doplněna výstavkou dobových zbraní a součástí vojenské výstroje. Celá akce byla velmi zdrařilá, k čemuž přispělo nemalou mírou i příjemné slunečné počasí.

Z Choustníkova Hradiště 21. 5. 2016, Miroslav Starý,
člen OR KČP Česká Lípa a Liberecké KR KČP.

Fotogalerie: Choustníkovo Hradiště 21. 5. 2016

1 | 2 | 3 | 4 >>