červen 2012

25.10.2012 10:33

Dne 26.června náš klub zpracoval a presentoval vzpomínkovou přednášku pro veřejnost k tragédii československého lidu z období krátkého, ale zločinného období vládnutí SS Obergruppeführera Reinharda Heidrycha a jeho nástupníckého prohlášení „ tento prostor se musí jednou stát německým, Čech tady koneckonců nemá co pohledávat ! „
      Jeho hrůzovláda ale netrvala příliš dlouho -  nevyústila však v cíli likvidace českého národa a v konečném řešení židovské otázky. Hrůzovláda naopak vedla až k vystoupení odbojářských hrdinů Gabčíka, Kubiše, Opálky, Valčíka a dalších ze skupiny Andhropoid k rozhodnému činu, k atentátu na říšského protektora Heidrycha – v poledne 27.května 1942 v Praze.
Vzápětí následovalo vyhlášení stanného práva se zběsilým hledáním atentátníků a protifašistických odbojářů. Nepříčetná fašistická mašinérie vyvolala zapřísáhlé šílenství a hlavní mstou pro výstrahu mělo být bestiální vyhlazování rodin i celých obcí. V Lidicích, Ležákách, Majdalence, Ploštině a dalších se jedním hlasem ozývalo „ My jsme Češi, nevzdáme se nikdy, nikdy ! „
      Do presentace velmi dobře zapadla i citlivá recitace naší členky př. Lankové, která přečetla dopis bývalého účastníka barbarského činu při likvidaci stop  po vyhlazení Lidic z mapy a mrtvých jejich lidí. Pan Oto Hostovický, který přežil holocaust, byl jedním z členů „ hrobařů „ skupiny koncentráčníků z Terezína k tomu určený.
Tento velmi sugestivní přednes vyvolal v mnoha přítomných vzdor fašistické ideologii a posílil i poučení k dnešku :

„ Nic není zapomenuto – nic nesmí být zapomenuto !!! „

Hromek Miloslav    předseda OV Děčín