Byla odhalena pamětní deska Jaroslavu Honzátkovi

05.11.2016 07:31

Pětičlenná delegace komunistů a hraničářů z Jinec, Příbrami a Sádku přijala pozvání Městské organizace Komunistické strany Čech a Moravy v Čelákovicích a Středočeské krajské rady Klubu českého pohraničí (KČP) a ve středu 28. září se zúčastnila pietního aktu v Čelákovicích. Vzdali jsme při něm úctu příslušníku Sboru národní bezpečnosti štábnímu strážmistru Jaroslavu Honzátkovi, kterého zákeřně zavraždili Mašínové. Akce se uskutečnila před budovou, v níž byla v roce 1951 strážnice a v níž se tragická událost přesně před 65 lety odehrála. Nyní je v ní prodejna Elektro Borecký, jejíž majitelé byli tak laskavi a dali souhlas k opětovnému a tentokrát trvalému umístění kopie pamětní desky, připomínající okolnosti smutné události. Tohoto slavnostního aktu se ujal předseda Středočeského krajského výboru KSČM Stanislav Grospič.

V rámci delšího programu jsme například vyslechli vystoupení předsedy Národní rady KČP Dr. Milana Richtra, radního pro oblast kultury Zdeňka Štefka (KSČM), senátora Jaroslava Doubravy (Severočeši) a dalších hostů.

Na ulici pomohla vytvořit důstojnou atmosféru historická vozidla Sboru národní bezpečnosti, velmi pěkně upravená v různých provedeních.

Všichni účastníci z Příbramska se poté zúčastnili pietní vzpomínky na hřbitově v Zápech u hrobu Jaroslava Honzátka. Po položení květin promluvil předseda Středočeské krajské rady Klubu českého pohraničí Jiří Pokorný. Poté příbuzní Jaroslava Honzátka za něho převzali čestnou medaili Unie bezpečnostní složek.

Miroslav Maršálek,
člen Národní rady KČP