AREÁL ČS. OPEVNĚNÍ HLUČÍN – DARKOVIČKY

28.08.2013 08:14

Tento areál byl cílem společného poznávacího zájezdu členů opavského KČP a členů opavského klubu CO 23.8.2013. Pevnostní areál je v současnosti velmi cennou prezentací jedinečného pevnostního systému Československa, který vznikl v letech 1935 – 1936. Tvoří jej 5 objektů různého druhu a stupně odolnosti. Po části opevnění vede rovněž i naučná stezka dlouhá cca 6,5 km. Prohlídka s průvodcem začala u pěchotního srubu MO-S 19 Alej vybudovaném v třetím stupni odolnosti. Rekonstrukční práce probíhaly na objektu od roku 1984 a dne 28.9.1988 byl opět zpřístupněn veřejnosti. Patří k nejlepším pevnostním muzeím v ČR i v Evropě. Dalším pěchotním srubem, který jsme si prohlédli byl srub MO-S 20 Orel a další na částečné naučné stezce. Úspěšný zájezd byl ukončen dobrým obědem v obci Kozmice u Hlučína.

František Studený
Jan Seidel (foto)