7. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva.

30.01.2017 15:03

V sobotu ráno 28. 1. 2017 za teploty -7°C, se dostavila na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba-Skalka skupina 55 střelců, kteří na počest 74. výročí Stalingradské bitvy a prolomení blokády Leningradu se zúčastnili 7. ročníku  střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva, pod  záštitou starosty MěOb Ostrava-Poruba Petrem Mihálikem a Honorárním konzulem RF v Ostravě Alešem Zedníkem.

Nejslavnější odstřelovač Vasilij Zajcev se stal legendou Velké vlastenecké války.  Narodil se 15. března roku 1915, poblíž vesnice Elino rozkládající se na pohoří Ural v Rusku. Roku 1937 vstoupil do Vojenské námořní flotily. Zde dokončil Vojenskou hospodářskou školu. Na začátku německé invaze do SSSR byl náčelníkem finančního oddělení v Tichomořském loďstvu. V záři 1942 se rozhodl spolu s kamarády vstoupit do obrany města Stalingrad. Zde Vasilij Zajcev se svou puškou Mosin-Nagant 1891/30, kterou mu osobně věnoval velitel pluku, naháněl hrůzu všem německým vojákům, jejich velitelům i odstřelovačům. V období od 10. listopadu do 17. prosince 1942 zastřelil 225 vojáků a důstojníků wehrmachtu, z toho 11 odstřelovačů. Během Velké vlastenecké války byl oceněn vyznamenáním  - Hrdina Sovětského Svazu, Řád Lenina, Řád rudého praporu (dvakrát), Řád vlastenecké války 1. stupně.

Střelecká soutěž byla připravena Československou obcí legionářskou, Sportovně střeleckým klubem Ostrava – Poruba a  za pomoci Klubu českého pohraničí, z. s. Václava Soukupa Ostrava. Soutěže se zúčastnilo 55 střelců, z toho v hlavní kategorii 17. Soutěž se pořádala ve třech kategoriích pro zbraně s optickými zaměřovači, každá z kategorií měla tři disciplíny - pevný terč s rozptýlenými figurkami, kývající se figura a běžící figura.

Nejlépe si v soutěži vedli:

Vzduchovkový odstřelovač (16 startujících) :

1. místo Jan Mikulaj
  2. místo Vojtěch Sedláček
  3. místo Tobiáš Wengrayn

Malorážkový odstřelovač (22 startujících) :

1. místo Marek Zemčák
  2. místo Jan Sobkuljak
  3. místo Petr Kuš

Velkorážní odstřelovač (17 startujících) :

1. místo Vojtěch Osmančík
  2. místo Jiří Pavelka
  3. místo David Vyvijal

Pro ukázku soutěžícím byla předvedena bojová ukázka v dobových uniformách vojenským historickým klubem,  poslední boj Vasilie Zajceva s německým majorem Erwinem Königem.

Soutěž byla – stejně jako v posledních ročnících – zakončena dobrým vojenským gulášem.

Jan Gara

Fotogalerie: 7. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>