5. ročník Memoriálu Vasilije Zajceva.

08.02.2015 16:00

V sobotu 7. února 2015 proběhl v Ostravě-Porubě na střelnici Skalka k zahájení oslav osvobození Ostravy 5. ročníkem střelecká soutěž odstřelovačů - Memoriál Vasilije Zajceva, o pohár Honorárního Konzula RF v Ostravě. Záštitu převzal honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník a starosta městské části Ostrava – Poruba pan Ing. Petr Mihálik. Na zabezpečení akce se spolupodíleli Československá obec legionářská, jednota Ostrava 1 a střelnice Skalka v Ostravě Porubě. Hlavním ředitelem závodu byl kpt. v. z. Jan Šimčík místopředseda ČsOL, Jednota Ostrava 1.

Akce se zúčastnilo 58 soutěžících a mezi nimi i členové KČP Ostrava. Střelecká soutěž byla pořádána ve třech kategoriích pro zbraně s optickými zaměřovači. Každá kategorie měla tři disciplíny - pevný terč, běžící figura a kývající se figura.

 

Nejlépe si v soutěži vedli:

 

Vzduchovkový odstřelovač (16 startujících)

 1. místo Alexandr Balis
 2. místo Jan Křevký
 3. místo Vojta Mikuš
 4. místo Matěj Otipka
 5. místo Jiří Strnad
 6. místo Adam Bartoň

 

Malorážkový odstřelovač (12 startujících)

 1. místo Lukáš Bittner
 2. místo Leo Luzar
 3. místo Marek Bukáč
 4. místo Michal Hejděnec
 5. místo Adam Havránek
 6. místo Vojtěch Walach

 

Velkorážní odstřelovač (30 startujících)

 1. místo Lukáš Svoboda
 2. místo Leo Luzar
 3. místo Petr Irciny
 4. místo Rostislav Ocesz
 5. místo Bohumil Schug
 6. místo Jan Gara

 

Při příležitosti pátého ročníku soutěže obdrželi všichni účastníci pamětní medaili Vasilie Zajceva a v kategoriích první tři obdrželi diplom, cenu a vítězové v každé kategorií obdrželi pohár Honorárního konzula RF v Ostravě.

Soutěž proběhla na otevřené střelnici v zimním prostřední za teploty kolem -4°C, aby co nejvíce připomínala období fáze bitvy o město Stalingrad v zimě 1942, kdy se odstřelovač Vasilij Grigorijevič Zajcev muž, považovaný za jednoho z nejlepších sovětských odstřelovačů během druhé světové války, se narodil 23. 3. 1915 ve městečku Jelino v okresu Čeljabinsk v tehdejším carském Rusku. Svůj pověstný střelecký um vypiloval během lovů v pohoří Ural, kde vyrůstal. V období od 10. listopadu do 17. prosince 1942 v době bitvy o Stalingrad zastřelil svojí puškou s dalekohledem 225 německých vojáků a důstojníků, včetně jedenácti odstřelovačů. Nařízením Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR byl 22. února 1943 Vasiliji Grigorjeviči Zajcevovi udělen titul Hrdiny Sovětského svazu, předán řád Lenina a medaile Zlatá hvězda. Zemřel 15. prosince 1991 v Kyjevě. Pohřben byl v Kyjevě na Lukjanovském vojenském hřbitově, třebaže jeho posledním přáním bylo ležet ve stalingradské zemi, kterou bránil. To se mu splnilo až 31. ledna 2006, kdy byly ostatky Valerije Zajceva převezeny do Volgogradu a slavnostně pohřbeny na Mamajevské mohyle. Jméno Vasilij Zajcev se tak stalo synonymem pro pojem „sovětský odstřelovač“.

Jan Gara. MěR KČP Ostrava

Fotogalerie: 5. ročník Memoriálu Vasilije Zajceva.

1 | 2 | 3 >>