122. výročí narození L. Svobody

29.11.2017 11:06

V sobotu dne 25.11.2017 se uskutečnilo tradiční setkání občanů u příležitosti 122. výročí narození L. Svobody. Stovky občanů z celé ČR, ale i Slovenska přijeli vzdát úctu tak významné osobnosti jakou byl Ludvík Svoboda. Přes nepříznivé počasí  přítomní vyjádřili čest a úctu jak L. Svobodovi, tak jeho dceři profesorce Zoe Klusákové Svobodové, která zde byla přítomna. Jmenovaná převzala společně s veteránkami války Věrou Biněvskou a Boženou Ivanovovou  pamětní stříbrné medaile  Ludvíka Svobody. Medaili zhotovila Česká mincovna u příležitosti série Českoslovenští prezidenti.

K celoživotní Svobodově dráze hovořil a vystoupil Stanislav Balík z Masarykovsko-baťovské akademie. Holt vzdal přítomný primátor Svidníku Ján Poledňák, který vyzdvihl osobnost L. Svobody a úctu jakou město Svidník k němu má. Připomenul, že město Svidník má jako jediné ve SR a ČR sochu gen. L. Svobody a pojmenované školy a parky.

Další vystoupení bylo ze strany zástupců České armády a to v podání zástupce velitele 22. základny vrtulníkového letectva  Miroslava Svobody. Současně vojenská delegace položila věnce u pomníku L. Svobody a byla i jedním z pořadatelů akce.

Předseda Společnosti Ludvíka Svobody – Ludvík Engel informoval přítomné o činnosti společnosti a ocenil výrok náčelníka Gen. štábu  AČR gen. Josefa Bečváře, který uvedl, že gen. Ludvík Svoboda patřil k ikonám československé generality.

Dalšími vystupujícími byl zástupce  Generálního konzulátu Ruské federace v Brně, zástupce kraje Vysočina, starostka Hroznatína a  další osobnosti.

Hlavními pořadateli byly vlastenecká sdružení SLS, ČSBS, ČSoL, AČR, Historická skupina 1. čsl. armád. sboru, Klub přímých potomků zahraničního odboje a Klub  českých turistů Vysočina, Trnava.

Pro všechny účastníky bylo připraveno pohoštění a možnost zhlédnout výstavku o ženách, bojovnicích ve  2. světové válce, které prošly frontou v Československé armádě.

Vlašín Miroslav, místopředseda NR KČP

Fotogalerie: 122. výročí narození L. Svobody