120 let od narození armádního generála a presidenta ČSSR Ludvíka Svobody

23.11.2015 06:40

V sobotu 21. listopadu 2015 se zástupci MěR KČP Ostrava zúčastnili autobusového zájezdu pořádaného Městským výborem Českého svazu bojovníků za svobodu do rodné obce někdejšího československého presidenta, armádního generála Ludvíka Svobody - Hroznatína.

Pietní akt k tomuto kulatému 120. výročí se uskutečnil před rodným domem presidenta Svobody u památníku, který vznikl z iniciativy a za podpory Klubu českého pohraničí, z. s.

Uctění památky započalo položením kytic a věnců k pomníku. Za KČP kytici položil předseda NR KČP plk. Milan Richter, za KSČM položili kytici poslanci Marta Semelová a Josef Zahradníček a za MS KR KČP př. Jan Adámek.

Na pódiu se, po položení věnců a kytic, vystřídala řada řečníků. Mimo jiné: plk. Jaroslav Vodička (předseda ČSBS), Alexander Nikolajevič Budajev (generální konzul Ruské federace v Brně), plk. Milan Richter (předseda KČP), Ing. Ján Holodňák (primátor města Svidník, Slovenská republika), generálmajor Jaroslav Kocián (zástupce náčelníka Generálního štábu ČR), plukovník Vlastimil Němeček (Společnost Ludvíka Svobody) či Luděk Engel (předseda SLS).

V závěru přečetl pravnuk presidenta Svobody, Miroslav Klusák, úryvek z projevu Ludvíka Svobody a následně účastníky pozdravila rovněž dcera presidenta paní Zoe Klusáková-Svobodová, která za několik dní oslaví významné životní jubileum.

Pietní akt byl zakončen písní Směr Praha.

Na zpáteční cestě následovala zastávka v obci Dolní Vilémovice, kde nás starostka obce paní Jitka Boučková provedla rodným domem Jana Kubiše, který spolu s Jozefem Gabčíkem spáchal dne 27. května 1942 úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha. Dům byl před několika lety zrekonstruován z ruiny do současného skvělého stavu. Zásluhu na tom má nejen paní starostka a obec Dolní Vilémovice, ale také dárci finančních prostředků z řad občanů. Vybralo se touto formou okolo 3 milionů korun.

Autobusový zájezd splnil svůj účel a to uctění památky dvou velkých Čechoslováků.

Fotogalerie: 120 let od narození armádního generála a presidenta ČSSR Ludvíka Svobody

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>