1. den Expedice Státní Hranice.

28.04.2013 08:35

Dnes ráno v 7 hodin vyrazila dvojčlenná hlídka po vytýčené trase od 1.rPS Trojmezí ( Chebské brigády) přes 2.rPS Pastviny, 3.rPS Újezd, 4.rPS Ašská, 5.rPS Nový Žďár, 6.rPS Polná, 7.rPS Dubina, 8.rPS Pomezí, 9.rPS Horní Hraničná, 10. rPS Svatý Kříž a ukončili svojí cestu na 11.rPS Starý Hrozňatov, kde dnešní den ukončili a přespí. Pří své cestě navštívili pomníčky padlých pohraničníků. Počasí bylo zatažené s občasným deštěm. Cestou se přidal k expedici př. Kvasnička. Všichni zdraví a v dobré kondici.

1.den Expedice z mého pohledu !

Rozkaz vedoucího expedice byl jasný. Ráno v 07.00 hodin odjezd od roty Trojmezí. Do města Hranice mě dopravil mladší synátor někdy v 06.40 hodin. Ponuré město, zahalené hustou padající mlhou. Ulice totálně vymetené, snad tak jak před příjezdem chrabré U. S. ARMY na počátku května 1945. Představoval jsem si ty vyvěšené bílé fangle tu a tam mně probleskl v představách i obrázek s jinými fanglemi, které zde jistě v hojném počtu visely v roce 1938. Ač jsem u 5. chebské působil tři roky, byl jsem zde poprvé v životě! Syna jsem poslal zpět, aby stihl své pracovní povinnosti a já začal odhadovat, kde by asi mohla být rota Trojmezí. Po vystoupání do poměrně prudkého kopce - tabule Hranice zastávka. Malá skupina usedlostí, nikde ani živáčka, čas se blíží. Já bez mapy v husté tekoucí mlze, neznámo kde. Pokouším navázat spojení s náčelníkem Láďou, telefon nedostupný. Čím dál lepší …. Vracím se zpět do Hranic-centra z kopce, do kterého jsem se před chvílí lopotně vyškrábal. Vidím vyjíždět z vilové čtvrti nějaké vozidlo. Rozhoduji se okamžitě. Dohoním, předjedu, zastavím a zeptám se. To se mi podaří po dalších dvě stě metrech a já se od starší paní dozvídám, že rota Trojmezí leží ve směru, ze kterého jsem přijel ve vzdálenosti cca 3 km. Začínám svůj boj o čas. V 07.10 hodin dorážím před objekt roty. Z vyvěšených vlaječek a plakátu je zřejmé, že čas odjezdu byl dodržen. Pokouším se opět marně navázat spojení. Nedaří se, proto vyrážím ve směru pravděpodobného postupu hlídky Ládi Nekvapila. Trojmezí – SH. Dorážím na pověstné trojstátí. Mlha se mezitím změnila v poměrně soustavný déšť. Spojení - opět nefunguje. Rozhoduji se okamžitě, je potřeba dostat se na trasu SiS a zahájit pronásledování. Vracím se zpět a tipuji, že pokud překonám louku, nad kterou očekávám horizont je dost pravděpodobné, že by zde mohla být cesta bývalé SiS. Asi po 300 metrech zjišťuji, jak hluboce jsem se mýlil. Na horizontu cca 25 metrů kamenné mezníky značící průběh SH býv. NDR. No ku.va říkám si, to jsi zeměpisář, ještě ke všemu bez mapy. Tím se nemůžeš nikde chlubit. Vracím se zpět na místo posledního ukazatele. Konečně jsem na býv. SiS. Odbočuji vpravo a pokračuji v pronásledování. Ukazatel Pastviny mě přesvědčuje o správnosti zvoleného směru. Je 08.30 zvoní telefon. Kde jsi, ptá se mě velitel Láďa. Zjišťuji, nejsem pronásledovatelem, ale pronásledovaným. Ta hodina čekání je dost dlouhá, déšť sice ustává, ale já začínám chladnout. Kraťasy a pouze dvě trika pod bundou, to je jasné podcenění klimatických poměrů tohoto Bohem a i všemi ostatními zapomenutého kraje. Konečně se v dáli objevují dvě postavy v dlouhých kalhotách zachumlaných v pláštěnkách. Láďa, a jak se dozvídám rovněž bývalý kolega Libor. Pokračujeme dále společně. Ač je mi zima jako sviňa, ve třech se to lépe táhne. Konečně se dostáváme do úseku mého bývalého mateřského 2. praporu, 5. bPS Cheb. Dubina, Hohenberg, Ohře, Pomezí, Skalka, Hraničná, Svatý Kříž, Šlapany, Hrozňatov. Místa mého mládí, kde jsem poprvé po dvaceti pěti letech. Co místo, to hrst vzpomínek. Většinou dobrých, nezapomenutelných. Co rota, to velké množství jmen lidí, které bych rád viděl. Končíme v krásné teplé hospůdce pod hrozňatovským hradem. Teplý vývar, smažák, několik piv – nádhera! S kamarády se loučím kolem 19.00 hodin a vyrážím k domu. Budu v myšlenkách s nimi, protože vím, co je ještě čeká. Jsou to bez nadsázky hrdinové dnešní doby, zasluhující si naše uznání a díky. Ladislav NEKVAPIL obzvlášť! Hoši díky!!!

Kvasnička Stanislav

Fotogalerie: 1. den Expedice Státní Hranice.